თბილისის კინოფესტივალი “შანტაჟით” დაიწყება

თბილისის კინოფესტივალი “შანტაჟით” დაიწყება

122
გაზიარება

დიახ, თბილისში გასამართ კინო ფესტივალს, პირველ დეკემბერს ალფერდ ჰიჩკოკის  ფილმი “შანტაჟი” გაიხსნის. სასიამოვნო ფაქტია, რომ ჩვენებას მუსიკის ავტორი, ბრიტანელი კომპოზიტორი ნილ ბრენდიც დაესწრება.

კინოფესტივალს რვა დეკემბრის ჩათვლით კინოთეატრი “ამირანი” უმასპინძლებს, სადაც ასამდე ქართული და უცხოური ფილმი იქნება წარმოდგენილი.

ფესტივალზე წარმოდგენილი იქნება ასევე ლანა ღოღობერიძის ახალი ფილმი “ოქროს ძაფი”, რომლის ნახვისას გია ყანჩელის კომპოზიციებს მოისმენთ.

პროექტი ხორციელდება თბილისის მერიის მხარდაჭერით.

გთვაზობთ თბილისის მე-20 საერთაშორისო კინოფესტივალის სრულ სიას:

მოკლემატრაჟიანი ფილმები:

  1. „უარყოფითი რიცხვები“ – უტა ბერია;
  2. ჩაისუნთქე, ამოისუნთქე“ – დიმიტრი ცინცაძე;
  3. „ღორი“ – გიგა ლიკლიკაძე;
  4. კომეტები“ – თამარ შავგულიძე;
  5. „ბოროტმოქმედი“ – დიმა მამულია;
  6. „ოქროს ძაფი“ – ლანა ღოღობერიძე;

სრულმეტრაჯიანი ფილმები:

  1. „მამული“ – გიორგი სიხარულიძე;
  2. „ცხოველი“ – ამირან დოლიძე;
  3. „ტრადიცია“ – იოსებ ბლიაძე;
  4. „თემო“ – ლაშა ცქვიტინიძე;
  5. „დასასრულის დასაწყისი“ – გიორგი ქასრაშვილი;
  6. „აცახცახებული გული“ – ვაჟიკო ჩაჩხიანი;
  7. „სელფი გაზქურასთან“ – ირინა ჯავახაძე;
  8. „ხმის კონტროლი“ – გიორგი სულაძე;
  9. „ვიდრე წავიდოდე“ – ელენა ცაგარეიშვილი;
  10. „მესამე ზედმეტი“ – ოთარ ბერძენიშვილი;
  11. „კახეთის მატარებელი“ – ლალი კიკნაველიძე;
  12. „When Money Had Its Body” – თამარ მაღრაძე;
  13. „სამაია“ – ლევან შუბაშვილი;
  14. „უბიუჯეტო ფილმი“ – ნინა ხატიაშვილი;
  15. „არჩევანი“ – გიორგი ვარსიმაშვილი;
  16. „მარქსის ქუჩა 12“ – ირინა ჟორდანია;
  17. „ხედავ იმას, რასაც მე?“ – ანანო ბაკურაძე

დოკუმენტური ფილმები:

  1. „12 გაკვეთილი“ – გიორგი მრევლიშვილი;
  2. „მოსავალი“ – მიშო ანთაძე;
  3. „სანამ მამა დაბრუნდება“ – მარი გულბიანი;
  4. „სხვა მეზობლები“ – ნიკა წიკლაური;
  5. „პური და მარილი“ – სალომე რაზიკაშვილი;
  6. „ღვინის ნულოვანი მერიდიანი“ – ნანა ჯორჯაძე

სპეციალური ჩვენებები:

  1. „უჟმური“ – ნუცა ღოღობერიძე 1934;
  2. „ქორწილი“ – მიხეილ კობახიძე 1964;
  3. „პასტერნაკი“ – ნინო კირთაძე 2019

ქვეყანა ფოკუსში: დიდი ბრიტანეთი

  1. „სატყუარა” – Mark Jenkin, UK, 2019;
  2. „იმედის ნაპრალი” – William Nicholson, UK, 2019;
  3. „უკაცრავად, სახლში არ დაგვხვდით” – Ken Loach, UK/France/Belgium, 2019;
  4. „სუვენირი” – Joanna Hogg, UK, 2019

რეჟისორი ფოკუსში:

  1. ჩვენი დრო (Our Time), 2018;
  2. წყვდიადის შემდეგ ნათელი (Post Tenebras Lux), 2012;
  3. ჩუმი სინათლე (Silent Light), 2007;
  4. ზეციური ბრძოლა (Battle in Heaven), 2005;
  5. იაპონია (Japan), 2002

ევროპული ფილმები:

  1. ერთი წელი მოხალისედ (A Voluntary Year) – Ulrich Köhler, Henner Winckler, Germany, 2019;
  2. უსასრულობის შესახებ (About Endlessness) – Roy Andersson, Sweden, 2019;
  3. ოფიცერი და ჯაშუში (An Officer and a Spy) – Roman Polanski, France/Italy, 2019;
  4. ატლანტიდა (Atlantis) – Valentyn Vasyanovych, Ukraine, 2019;
  5. ვალდებულება (Commitment) – Semih Kaplanoğlu, Turkey, 2019;
  6. ექო (Echo) – Rúnar Rúnarsson, Iceland, 2019;
  7. თავისუფლება (Freedom) – Albert Serra, Spain, 2019;
  8. ღმერთი არსებობს, მისი სახელია პეტრუნია (God Exists, Her Name is Petrunya) – Teona Strugar Mitevska, Macedonia, 2019;
  9. გუნდერმანი (Gundermann) – Andreas Dresen, Germany, 2018;
  10. სახლში ვიყავი, მაგრამ… (I Was at Home, But) – Angela Schanelec, Germany, 2019;
  11. პატარა ჯო (Little Joe) – Jessica Hausner, Austria/Germany/UK 2019;
  12. მარტინ იდენი (Martin Eden) – Pietro Marcello, Italy/France, 2019;
  13. ბატონი ჩენგი (Master Cheng) – Mika Kaurismäki, Finland/China, 2019;
  14. მისტერ ჯონსი (Mr Jones) – Agnieszka Holland, Poland/UK/Ukraine, 2019;
  15. ალმოდებული ქალის პორტრეტი (Portrait of a Lady on Fire) – Céline Sciamma, France 2019;
  16. სინონიმები (Synonyms ) – Nadav Lapid, France/Israel/Germany 2019;
  17. პორტუგალიელი ქალი (The Portuguese Woman) – Rita Azevedo Gomes, Portugal/Germany 2019;
  18. მოღალატე (The Traitor ) – Marco Bellocchio, Italy/France/Brazil/Germany, 2019;
  19. სიმართლე (The Truth ) – Hirokazu Koreeda, France/Japan, 2019;
  20. მსტვენელები (The Whistlers) – Corneliu Porumboiu, Romania/France/Germany, 2019;
  21. ვიტალინა ვარელა (Vitalina Varela) – Pedro Costa, Portugal/Cayman Islands, 2019;
  22. ახალგაზრდა აჰმედი (Young Ahmed) – Jean-Pierre and Luc Dardenne, Belgium/France 2019

ჰორიზონტები:

  1. ძაღლი უყეფს მთვარეს” – Xiang Zi, China/Spain, 2019;
  2. „აბუ ლეილა” – Amin Sidi-Boumédiène, Algeria/France, 2019;
  3. „ოცნების კოშკი” – Reza Mirkarimi, Iran, 2019;
  4. „მიჯაჭვული” – Yaron Shani, Israel, 2019;
  5. „მშვიდობით, ჩემო ბიჭო!” – Wang Xiaoshuai, China, 2019;
  6. „გარეული იხვის ტბა” – Yinan Diao, China/France, 2019

ამერიკები:

  1. დამალული სიცოცხლე (A Hidden Life) – Terrence Malick, USA/Germany 2019;
  2. აკურაუ (Bacurau) – Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles, Brazil/France, 2019;
  3. ოჯახის წევრები (Family Members )– Mateo Bendesky, Argentina, 2019;
  4. დაბადება (Genesis) – Philippe Lesage, Canada, 2019;
  5. გამქრალი ქალაქის ანთოლოგია (Ghost Town Anthology) – Denis Côté, Canada, 2019;
  6. მომეცი თავისუფლება! (Give Me Liberty ) – Kirill Mikhanovsky, USA, 2019;
  7. მათიასი და მაქსიმი (Matthias & Maxime) – Xavier Dolan, Canada, 2019;
  8. მონოები (Monos ) – Alejandro Landes, Colombia/USA, 2019;
  9. გამომშვიდობება (The Farewell) – Lulu Wang, China/USA, 2019

კინოს მეხსიერება – ბრიტანული რეტროსპექტივა

  1. არ გამოიხედო! (Don’t Look Now ) – Nicolas Roeg, 1973;
  2. კვირა, წყეული კვირა (Sunday, Bloody Sunday – John Schlesinger, 1971;
  3. რაუნინგის ვერსია (The Browning Version) – Anthony Asquith, 1951;
  4. გრძელ დისტანციაზე მორბენალის მარტოობა (The Loneliness of the Long Distance Runner) – Tony Richardson, 1962;
  5. მსახური (The Servant ) – Joseph Losey, 1963;
  6. ასეთია სპორტული ცხოვრება (This Sporting Life) – Lyndsay Anderson, 1963;
  7. შეყვარებული ქალები (Women in Love ) – Ken Russell, 1969.

წყარო: https://hammock.at.ge/kino-festivali/

კომენტარი